הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא לקות המתבטאת בקשיים בשליטה העצמית, בניהול ובתכנון הפנימי. הילד הסובל מלקות זו מתנהג באימפולסיביות, למשל, עונה עוד לפני ששואלים אותו ומגיב באופן מיידי; הוא מתקשה לשלוט בדחפים, יש לו פעילות יתר (תנועתיות רבה, מחשבות בלתי פוסקות, נראה כאילו ה'מנוע' עובד כל הזמן) והוא מתקשה להתרכז במשימה לאורך זמן (הפרעת קשב). ילד כזה לא יכול לתכנן משימות ולנהל אותן באופן אוטומטי, כי חסר בראשו 'המנהל הפנימי'. חסר זה יוצר קשיים בהסקת מסקנות, בתכנון העתיד, בהתארגנות ובתכנון זמן, בקביעת סדרי עדיפויות, באבחנה בין עיקר לטפל ועוד. כלומר, כל נושא התכנון והניהול דורש 'תיווך' תמידי של אדם חיצוני.

ילדים אלו ניחנים, על פי רוב, ברמת רגישות גבוהה ובאינטואיציות חדות.

 יש אנשים שסובלים רק מהפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות ופעילות יתר (ADD). דוגמה לכך הוא ילד חולמני, שלוקח לו הרבה זמן להתארגן. ילדים מסוג זה 'נופלים בין הכיסאות'. היות שהם לא עושים הרבה רעש בכיתה, קשה יותר לאתר אותם כסובלים מקושי בולט כלשהו.

 

שימו לב! לא כל מי שהוא לקוי למידה סובל מהפרעת קשב, אך 80% מהסובלים מהפרעת קשב סובלים גם מלקות למידה.

 

הפרעות קשב וריכוז כמו לקויות למידה נובעות בעיקרן מתפקוד לקוי במערכת העצבים המרכזית. בדרך כלל אלו לקויות מולדות, ואי אפשר להעלימן או להיפטר מהן. לכן המשפט הנפוץ "אם תתאמץ תצליח" לא נכון עבור הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

מסיבה זאת, תלמידים עם הפרעות הקשב וריכוז זקוקים ל'תיווך' מתמיד של המורה, ההורה והחונך. ה'תיווך' יכול לבוא לידי ביטוי בפעולות כמו לתת לילד תזכורת לפעילות מסוימת שהוא צריך ליטול בה חלק, לבדוק את התיק ואת סידור המערכת שלו, להקריא לו את ההוראות, להמחיש לו רעיונות באופן חווייתי ותנועתי וכמובן לסייע לו לתכנן ולארגן את הזמן ואת  סדר העדיפות בדברים שעליו לעשות.