הצורך בפיקוח בנייה

לאחרונה אנו ועדים לתקלות חמורות בענף הבניה בישראל. כמו כן על פי סקר שבוצע משרד השיכון והבינוי ניתן לראות כי מעל 90% מהדירות הנמסרות למשתכנים הינם בעלי ליקויי בניה וגמר חמורים שאינם מאפשרים למשתכנים להיכנס לנכס שרכשו.


על מנת למלא את החסר קמו אין ספור משרדי ייעוץ בתחום פיקוח הבנייה, חלק מהמשרדים אינם כוללים את המרכיב ההנדסי ולכן הינם משרדי פיקוח חסרי יכולת התמודדות עם קבלנים ומבצעי עבודה הפועלים שלא על פי ההנחיות ודרישות התקן.


קיימת חשיבות רבה בעת בחירת משרד ניהול ופיקוח בניה על כך שמנהלי המדרש והמבצעים בפועל יהיו  מהנדסי בנייה מוסמכים בתחום ההנדסה האזרחי.הפעלת צוותי פיקוח שהינם מהנדסים תסייע רבות בבקרה על טיב בעבודה תוך הצמדות להגדרות התכנון של השלד והמבנה.


קיימת חשיבות רבה לפיקוח הנדסי צמוד שכן פיקוח זה יכול לתת התראה בזמן אמת ליזמים על אירועים החורגים מהמתוכנן תוך כדי ביצוע וטרם סיום שלב הבניה. תהליך זה יכול להביא להפחתת עלויות הבנייה בעיקר במניעת עבודות חוזרות עקב בניה לקויה, הריסה ובניה מחודשת.


על מנת לבחור נכון את משרד ניהול ופיקוח בנייה יש לבחון את הנושאים הבאים:

1.      האם בעלי המשרד בעלי רקע הנדסי

2.      האם מבצעי העבודה הינם מהנסים מוסמכים בפועל.

3.      מה מידת הניסיון הנצבר של המשרד בתחום הבנייה.

4.      האם המשרד יכול להחזיק מפקח צמוד בכל שעות העבודה השטח

5.      מה מידת הכרות המדרש עם תקנות הבנייה

6.      מה הניסיון של המשרד בבחינת חומרי גלם מהספקים השונים. 


מעבר לכך חשוב לבדוק פרוייקטים שלוו על ידי המשרד ולתחקר את היזמים והדיירים המשתמשים בנכס, על לקויי בניה שהתגלו בנכס במועד המסירה וכן האם קיימים ליקוים שהיו סמויים והתגלו לאחר מספר שנים. 


בחירת משרד ליווי ופיקוח בנייה עשויה לחסוך לכם הרבה כסף מצד אחד או לגרום לכם להפסדים כלכליים כבדים מצד שני, לכן יש חשיבות לבחירה נכונה.